MAKİNELER (ÜRÜNLER)
Ceviz Soyma, Meyve Presleme ve Salça Makineleri Hasat Makinaları ve Aletleri Bahçe Grubu Tarım Makinaları Çeşitli El Aletleri ve Çapalar Diğer Yedek Parça ve Aksesuar
İyi makine iyi servis

Zeytin Toplama

Zeytin Toplama

Zeytin, fakir toprakların zengin ağacıdır. En zor koşullarda bile varlığını sürdürür ve ürün verir. Zeytin ağacı kendisine gösterilecek çok az özenin bile fazlasıyla hakkını vermektedir.  Zeytin ağacının, diğer bir çok meyve türüne göre, bakım istekleri de oldukça azdır. Bu kadar güzel özelliklere sahip zeytin ağacını yetiştirip büyütmek ve ürününü  almak için sadece aşağıda sıraladığımız yıllık bakım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunlar;
-Gübreleme
-Budama
-Sulama
-Hastalık ve zararlılarla mücadele
-Toprak işleme
-Hasat'tır.

Hasat
Zeytinliklerde hasat, ürünün değerlendirilme şekline gore (sofralık ve yağlık), Ekim-Aralık ayları süresince yapılır. Erken hasat sofralık zeytin ve zeytin yağı kalitesini artıran önemli bir  uygulamadır. Hasat yaparken zeytin meyvesine, sürgünlerine zarar vermeyen ekipmanlardan da yararlanılabilir.  Zeytinlerin hasatı için ekipman kullanmak daha hızlı ve ekonomik bir çözümdür. Zeytinliklere ve ağaçlara zarar vermeyen çözümler üretilmelidir.

Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Zeytin Yetiştiriciliği Bölümü

Zeytinde hasat makinalarının kullanılmasında amaç;
- İşçilik maliyetini düşürmek
- İşçi bulamama, işçilerle yaşanan sıkıntıları azaltmak
- El ile toplarken ağaca verilen zararın önüne geçmek
- El ile toplarken sofralık zeytine verilen zararın önüne geçmek
- Gözden kaçan zeytinin hasatını sağlamak
- Mevsimsel şartlardan dolayı zeytinin ağaçtan bir an önce alınması gereken durumlarda
işin hızlanması zorunluluğu

Zeytin hasat makinası seçiminde en önemli kriterler sırasıyla, zeytinin sofralık yada yağlık olarak yetiştirildiği, ağacın budama şekli ve ağaç sayısı ve makinanın teknik servis ve yedek parça maliyeti durumudur.
Makinanın bedeli 2. planda değerlendirilmesi gereken bir konudur. Makinanın pahalı oluşu beklenen randımanın alınacağı anlamına gelmez. Önemli olan uygun makinayı seçmektir. Uygun makina seçildiği takdirde makina kendi maliyetini 1-2 hasat sezonunda çıkartacaktır.
Sofralık zeytin üretimi yapılıyorsa zeytine temas etmeden hızlı hasat sağladığı için sarsıcı tip hasat makinaları tercih edilmeli. Yağa gidecek zeytin üretilen ağaçlarda ise sarsıcı yada taraklı sıyırıcı hasat makinalarından biri ağacın budama yapısı göz önünde bulundurularak tercih edilebilir. (Bu konuda Kadıoğlu Makina Danışmanından bilgi alabilirsiniz.)

Hasat makinası seçimindeki diğer kriter ise ağaç sayısıdır.
Büyük ölçekli üretim yapan işletmelerde 5 – 20 adet küçük tip hasat makinası ile hasat yapılmasındansa ağaç gövdesi sarsıcı hasat makinalarının kullanılması ve yardımcı olarak küçük tip hasat makinalarının tercih edilmesi doğru bir seçim olacaktır.

 Zeytin için uygun hasat makinalarını aşağıdaki menüden inceleyebilirsiniz 
Alakalı Ürünler

Tüm hakları saklıdır 2023 Kadıoğlu Makina
Tarmakbir Logo
Kadıoğlu Makine, Türk Tarım Makineleri
İmalatçıları Birliği üyesidir.